Vrouwen voor het voetlicht

31 maart 2012 - 07 oktober 2012
De tentoonstelling is verlengd tot en met 7 oktober.

Met de tentoonstelling Vrouwen voor het voetlicht besteedt het museum uitgebreid aandacht aan de rol van vrouwen in de kerk. De tentoonstelling laat zien op welke wijze vrouwen zich hebben ingezet voor de kerk van het jaar nul tot nu: nonnen, moeders, diaconessen, pastoorshuishoudsters, pastoraal werksters, vrouwelijke dominees etc. Door het tonen van schitterende en ontroerende werken brengt het museum al die vrouwen rondom de kerk voor het voetlicht.
Alle kortingsacties voor de tentoonstelling Vrouwen voor het voetlicht die geldig waren t/m 24 juni, blijven geldig t/m 7 oktober.

Eerste vrouwelijke predikant

‘Mejuffrouw Zernike te horen preken, geeft de indruk dat de vrouw even goed geschikt is voor het predikambt als de man’, schreef een Friese krant over de eerste vrouwelijke predikant van Nederland. Op 5 november was het precies honderd jaar geleden dat Anne Zernike werd bevestigd tot doopsgezind voorganger en voor het eerst de kansel betrad in het Friese dorp Bovenknijpe. Deze bijzondere gebeurtenis is voor het museum aanleiding om met de tentoonstelling Vrouwen voor het voetlicht uitgebreid aandacht te besteden aan de rol van vrouwen in de kerk.

Portretten vrouwelijke voorgangers

Door het tonen van schitterende en ontroerende werken brengt het museum al die vrouwen rondom de kerk voor het voetlicht. De op haar zondags geklede kerkgangster met een boek vol zilverwerk naast de huisvrouw die voorleest uit de kinderbijbel. Van eenvoudig stovenzetstertje tot voorganger in vol ornaat. Speciaal voor de tentoonstelling heeft fotografe Lucia Ganieva vrouwelijke voorgangers in al hun veelkleurigheid geportretteerd.

Van kluizenares tot predikante

De verhalen en ervaringen van historische en hedendaagse vrouwen staan centraal. Welke keuzemogelijkheden hebben zij? Hoe vervullen zij hun rol en wat inspireert hen? En hoe ziet de toekomst eruit voor vrouwen in de kerk? De bezoeker wordt verrast door de prachtige kunstwerken die de vrouw in beeld brengen, van middeleeuwse schilderijen tot eigentijdse foto’s. Diverse kunstwerken, afkomstig uit musea en privécollecties, zijn niet eerder of slechts zelden tentoongesteld.

Inspirerend voorbeeld
Het is voor het eerst dat er een brede overzichtstentoonstelling wordt ingericht over de rol van vrouwen in de kerk. 

Hoewel vrouwen lange tijd werden geacht niet het woord te nemen of een publieke rol te vervullen, voelen zij zich wel geroepen om zich met hart en ziel in te zetten voor de kerk. Bij de een ligt de nadruk op het eigen gezin. De ander richt zich op het geven van onderwijs en zorg voor de naasten.

Sommige vrouwen schonken belangrijke bezittingen aan de kerk. Andere vrouwen regelen allerlei praktische zaken voor het houden van kerkdiensten: het poetsen van zilver, het schrobben van de kerkvloer en het verzorgen van de aankleding van het kerkgebouw voor de vieringen.
Verkrijgbaar in de museumshop

Bij de tentoonstelling publiceert het museum i.s.m. WBOOKS het sfeervolle boek Vrouwen voor het voetlicht over de vrouwen in de geschiedenis van het christendom in Nederland. Aan de hand van ruim zeventig sprekende voorwerpen en prachtige schilderijen komen al deze vrouwen aan bod. Auteurs: Tanja Kootte en Inge Schriemer. Verkrijgbaar voor € 17,95 in de museumshop en in de boekhandel. ISBN 9789040006609

Activiteiten en pakket voor groepen

Kijk hier voor het activiteitenprogramma tijdens de tentoonstelling Vrouwen voor het voetlicht. U kunt zich aanmelden voor verschillende workshops, lezingen en andere activiteiten. Ook is er een gratis inleidend pakket voor groepen met PowerPoint, discussiepunten en een literatuurlijst ter voorbereiding op het bezoek. Vervolgens kunt u een ervaren rondleider boeken om u op de tentoonstelling rond te leiden.

« terug
terug naar boven ^
klik hier om naar de homepage te gaan
Te zien Tentoonstellingen Vrouwen voor het voetlicht
musea utrecht
  • Home
  • English
    • The Museum
    • Information
    • Exhibitions
  • Bezoekersinfo
    • Openingstijden & Entreeprijzen
    • Adres & Bereikbaarheid
    • Museumcafe & Museumshop
    • Bibliotheek & Fotodocumentatie
    • Links
  • Sitemap
  • Museum & Collectie
    • Topstukken
    • Geschiedenis
    • Deelcollecties
    • Zoeken in Collectie en Bibliotheek
  • Zoeken in Collectie en Bibliotheek
  • Te zien
    • Tentoonstellingen
    • Verwacht
    • Themazalen
  • Activiteiten
    • Activiteiten tentoonstelling
    • Rondleidingen
    • Specials
      • Vrienden
      • Museumschool
      • EO-serie
  • Kinderen
    • Feest
    • Activiteiten
    • Partijtje
  • Onderwijs
    • Algemeen
      • Aanmelden & Tarieven
      • Museumregels
      • Onderwijslinks
      • Aanbieding publicaties Feest!
    • Basisonderwijs
      • Lespakket: GOUD
      • Lespakket: Feest!
      • Lespakket: Ik zou je het liefst in een doosje doen
    • Voortgezet onderwijs
      • Lespakket: Feest!
      • Lespakket: Rondje klooster
      • Lespakket: Naar de hemel en weer terug
      • Infobladen
  • Organisatie
    • Algemeen
    • Jaarverslagen
    • Vacatures en stage
  • Zaalverhuur
  • Begunstigers
    • Vrienden
    • Bedrijven
    • Schenkingen
  • Pers
    • Persberichten
      • Persberichten 2010
      • Persberichten 2009
      • Persberichten 2008
      • Persberichten 2007
      • Persberichten 2006
    • Afbeeldingen
  • Archief
    • 2010
    • 2009
    • 2008
    • 2007
    • 2006
  • Roerend Religieus Erfgoed
  • Word nu vriend
  • Word fan op Facebook
  • Meld je aan voor de nieuwsbrief
Bank Giro Loterij